۶ مجلد باززنده‌سازی رشته‌های صنایع‌دستی خوزستان رونمایی شد

به‌گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا از خبرنگار میراث‌آریا، در این مراسم که روز دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ برگزار شد، پوستر و فیلم مستند «نقش جان» (نگاهی به هنر صنعت نمدمالی بهبهان) نیز رونمایی و منتخب آثار شاخص صنایع‌دستی این استان به نمایش درآمد.

در این مراسم پویا محمودیان، معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، محمدحسن طالبیان، معاون میراث‌فرهنگی این وزارتخانه، تعدادی از مدیران استان خوزستان و پژوهشگران، مستندسازان و فعالان حوزه‌های فرهنگی و هنری و صنایع‌دستی حضور داشتند.

فیلم مستند نقش جان با همکاری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان و شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس به کارگردانی علی زارعی رضایی ساخته شده و قرار است با همکاری صدا و سیما از شبکه استانی خوزستان پخش شود.

پیوند صنعت نفت و صنایع‌دستی

پویا محمودیان، در مراسم رونمایی از این شش مجلد و پوستر فیلم، گفت: صنایع‌دستی خوزستان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و خوشبختانه امروز شاهد برگزاری نمایشگاهی از آثار منتخب و شاخص استان خوزستان هستیم که در کنار آن شش مجلد از رشته‌های باززنده‌سازی صنایع‌دستی استان و یک فیلم مستند بسیار خوب نیز رونمایی می‌شود که باعث خواهد شد تا صنایع‌دستی استان خوزستان بیش از پیش معرفی و شناسایی شود.

او با اشاره به فیلم مستند نقش جان افزود: در راستای باززنده‌سازی رشته‌های صنایع‌دستی علاوه بر آموزش، آگاهی‌بخشی نیز اهمیت فراوانی دارد و این مستند می‌تواند نقش مهمی در آگاهی‌بخشی در خصوص باززنده‌سازی رشته‌های صنایع‌دستی ایفا کند.

محمودیان ادامه داد: صنایع‌دستی رمز اقتصاد مقاومتی است و امروز خوشبختانه شاهد این هستیم که شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس نیز در تولید این اثر مشارکت و همکاری داشته است که نشان از توجه این شرکت به حوزه فرهنگی و صنایع‌دستی است.

معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با بیان این که امروز شاهد پیوند بین صنعت نفت و صنایع‌دستی هستیم، ادامه داد: «امید دارم این همکاری می‌تواند سرآغاز یک همکاری نتیجه‌بخش و تاثیرگذار با سایر دستگاه‌ها و شرکت‌ها و صنایع باشد.

او اضافه کرد: خرسندم که با همکاری شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس و نیز صدا و سیمای مرکز خوزستان این مستند زیبا تهیه و پخش خواهد شد تا رشته‌های مهم از جمله نمدمالی از خطر فراموشی نجات یابند.

محسن انصاری، رئیس سیاستگذاری امور مسئولیت اجتماعی صنعت نفت نیز در این مراسم با اشاره به اهمیت پرداختن به مسائل فرهنگی و اجتماعی، گفت: خوشحالم که شاهد پیوند صنعت نفت با صنایع‌دستی هستیم و برای صنعت نفت جای خوشحالی است که توانسته در حوزه صنایع‌دستی به‌عنوان یک حوزه مهم فرهنگی وارد شود و با تهیه این فیلم مستند گام مهمی را در راستای مسئولیت‌های فرهنگی و اجتماعی خود بردارد.

حمایت جدی از صنایع‌دستی

سید حکمت‌الله موسوی، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیز در این نشست گفت: صنایع‌دستی خوزستان به دلیل تعدد رشته‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و با توجه به این که اکثریت تولیدکنندگان صنایع‌دستی اقشار خاص مانند بانوان سرپرست خانوار هستند، حمایت جدی از آن‌ها همواره در دستور کار وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بوده است.

اردشیر صالح‌پور، نویسنده و پژوهشگر نیز در این نشست گفت: قدمت خوزستان ۸ هزار سال است و با توجه به قدمت این استان پهناور نیاز است توجه بیشتری به حوزه میراث‌فرهنگی و صنایع‌دستی این استان شود. خوزستان با قدمتی چند هزار ساله از یک مظلومیت خاصی برخوردار است.

او افزود: متاسفانه صنایع بزرگ باعث می‌شود تا سنت‌ها کمتر دیده شود و اصولا صنایع بزرگ به سنت‌ها آسیب می‌رسانند. در خوزستان نیز صنایع بزرگی وجود دارد اما خوشحالیم که صنعت نفت به حوزه فرهنگی و از جمله به حوزه صنایع‌دستی ورود پیدا کرده است.

صالح‌پور خاطرنشان کرد: وزارت نفت با ساخت موزه‌ها و نیز با مشارکت در ساخت فیلم مستند مرتبط با رشته نمدمالی توانسته است نقش خوبی را در این حوزه ایفا کند.

این پژوهشگر اظهار داشت: فرهنگ امری پویا و زنده است که همواره ادامه دارد و هیچ گاه متوقف نمی‌شود. نشانه‌هایی از موضوعات فرهنگی و صنایع‌دستی باید در زندگی روزمره همه ما وجود داشته باشد.

برگزاری نمایشگاه آثار صنایع‌دستی هنرمندان خوزستانی در هشتی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی

همچنین امروز نمایشگاه صنایع‌دستی آثار هنرمندان خوزستانی به مناسبت روز جهانی و هفته صنایع‌دستی امروز دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ در هشتی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شد.

سیدحکمت‌الله موسوی، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان خوزستان، گفت: در این نمایشگاه آثار شاخص استان مانند باززنده‌سازی چلنگری سنتی اهواز، ترکه‌بافی دزفول و اندیمشک، بوریابافی شهر رفیع و کاربردی کردن آن، شهری که به شکل مشروط در استان خوزستان ثبت ملی شده، کپوبافی شهر ملی دزفول، مینای صبی شهر ملی اهواز، خراطی چوب شهر دزفول دارنده مهر اصالت یونسکو، احرامی‌بافی، جواهرسازی عشایری، دار چوقابافی به نمایش گذاشته شده است.

او افزود: دار چوقابافی به صورت خوابیده اجرا و بافته می‌شد، اما با طرح ابداعی یکی از صنعتگران شهر ایذه، این دار به شکل ایستاده اجرا و بافته می‌شود. در این نمایشگاه نمونه‌ای از این دار به نمایش گذاشته شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان خوزستان تصریح کرد: امیدواریم نمایش این آثار بتواند برای توسعه و ترویج صنایع‌دستی استان، اتفاقات خوبی را رقم بزند و به خوبی آثار شاخص صنایع‌دستی استان خوزستان معرفی شود.

درباره ی nbnbruop82594

مطلب پیشنهادی

شهردار: یکصد رشته صنایع دستی در کرمان آموزش داده می‌شود

به گزارش ایرنا ، سیدمهران عالم‌زاده  روز شنبه با اعلام این مطلب به رسانه ها …