دبیرخانه شهر ملی هنرهای سنتی در گیلان فعال شد

رشتی دوزی (قلاب دوزی رشت) یکی از رودوزی‌های سنتی ایران و از صنایع دستی گیلان است که در فهرست آثار ملی ایران – میراث فرهنگی ناملموس (معنوی) به ثبت رسید و سال گذشته رشت بعنوان شهر ملی رشتی دوزی معرفی شد.
فرزاد رشیدی یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: حکم فعالیت این دبیرخانه با امضای پویا محمودیان معاون صنایع دستی وزیر میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی به شهردار رشت اعطاء شد.
وی اظهار داشت: استفاده و همگرایی مدیریت شهری برای ارتقا برند رشتی دوزی رشت،استفاده از ظرفیت و منابع شهری جهت توسعه پایدار صنایع دستی با محوریت رشتی دوزی و استفاده از المان های شهری صنایع دستی،نام گذاری معابر  و میادین شهری با عنوان رشتی دوزی ، ایجاد بازارچه های دائمی صنایع دستی و برگزاری نمایشگاه های سراسری صنایع دستی بطور مشترک از جمله اهداف فعالیت این دبیرخانه است.
بنا به سیاست ها و اولویت های تعیین شده از سوی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان، پس از ثبت جهانی قاسم‌آباد روسر با محوریت چادر شب بافی، برندسازی در سطح ملی با هدف رونق صنایع دستی در منطقه بیش از همیشه مورد اهتمام قرار گرفت و پس از معرفی «فشتکه خمام» به عنوان روستای ملی حصیر بافی، سال گذشته شهر رشت نیز بعنوان شهر ملی رشتی دوزی و چهار روستای گیلان روستای ملی اعلام شدند.
پانزدهم دی ماه ۹۹ بود که باحضور استاندار گیلان و مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان، مراسم اعطای گواهی‌نامه ثبت ملی روستاها و شهرهای صنایع‌دستی ایران به چهار روستا و شهر رشت توسط وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در کاخ‌ موزه نیاوران برگزار شد.
در این مراسم شهر رشت به عنوان شهر ملی هنرهای سنتی ایران با محوریت رشتی‌دوزی، روستای ارده شهرستان رضوانشهر با محوریت شال‌بافی، روستای جیرده شهرستان شفت با محوریت سفالگری سنتی، روستای عنبران‌ محله شهرستان آستارا با محوریت گلیم‌بافی و روستای شالما شهرستان ماسال با محوریت چوب‌تراشی موفق به دریافت گواهی‌نامه ملی شدند.

درباره ی nbnbruop82594

مطلب پیشنهادی

شهردار: یکصد رشته صنایع دستی در کرمان آموزش داده می‌شود

به گزارش ایرنا ، سیدمهران عالم‌زاده  روز شنبه با اعلام این مطلب به رسانه ها …