تفاهمنامه خدمات بیمه‌ای هنرمندان صنایع دستی گیلان امضا شد

فرزاد رشیدی بعد از ظهر دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این اقدام در راستای حمایت از هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی در قالب تفاهمنامه مشترکی بین اداره کل میراث فرهنگی ، امور روستایی و عشایری ، صندوق بیمه روستایی و عشایری، بیمه سلامت و بیمه تکمیلی آتیه سازان مبادله شد.
وی با اشاره به این موضوع که متاسفانه در سال اخیر ظرفیت جدید بیمه تامین اجتماعی برای بیمه هنرمندان صنایع دستی ایجاد نشده است ، اظهار امیدواری کرد که اجرای این تفاهمنامه منجر به گسترش خدمات بیمه ای برای حمایت از هنرمندان حوزه یادشده در استان است.
معاون صنایع دستی گیلان اضافه کرد: بر این اساس بیمه روستایی عشایری بیمه اصلی است، اما یک بسته بیمه ای در نظر گرفته شده که در قالب این بسته دفترچه بیمه سلامت صادر و بیمه تکمیلی نیز شامل حالشان شود.
رشیدی گفت: از ۸۵ رشته صنایع دستی گیلان ۷۱ رشته فعال بوده و تاکنون حدود پنچ هزار هنرمند از ۲۴ هزار هنرمند صنایع دستی بیمه شده اند.

هنرمندان استان تا کنون موفق به دریافت ۷ مهراصالت بین المللی(یونسکو)  در رشته های از جمله نمدمالی، خراطی، نازک کاری، دوخت های سنتی، طراحی سنتی شده اند؛ سال ۹۸ نیز مهراصالت ملی به هشت اثر به چادرشب بافی، نمدمالی، رشتی دوزی، منبت و مشبک چوب، زیورآلات سنتی، البسه ی محلی، گلیم بافی و رودوزیهای سنتی رسید.
یکی از مهمترین و بزرگترین رویدادهای حوزه صنایع دستی در حوزه بازرگانی و صادرات بروز یافته است و آن رشد سه برابری صادرات صنایع دستی نسبت به سال ۹۲ است.
رشتی دوزی ، لباس محلی ، چادرشب بافی ، خراطی ، چوب تراشی ، گره چینی ، نازک کاری ، منبت و معرق چوب ، حصیربافی ، بامبوبافی ، مرواربافی ، سفالگری ، کاشی معرق ، مینای خانه بندی ، چلنگری ، قلمزنی ، گلیم بافی ، جاجیم بافی ، شال بافی ، نمد مالی ، جوراب بافی ، عروسک بافی ، قلاب بافی و …برخی از هنرهای سنتی و صنایع دستی گیلان است.

درباره ی nbnbruop82594

مطلب پیشنهادی

شهردار: یکصد رشته صنایع دستی در کرمان آموزش داده می‌شود

به گزارش ایرنا ، سیدمهران عالم‌زاده  روز شنبه با اعلام این مطلب به رسانه ها …