تاکید تهران – هلسینکی بر تقویت و گسترش تعاملات فرهنگی و هنری

به گزارش عصر چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران، تفاهم‌نامه همکاری‌های فرهنگی و هنری میان فرهنگسرای نیاوران به نمایندگی عباد رضا اسلامی مدیر فرهنگسرای نیاوران و مشاور معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سفارت فنلاند به نمایندگی کیو نوروانتو سفیر فنلاند در ایران با حضور محمد طاها عبدخدایی پژوهشگر فرهنگی و جمعی از هنرمندان و پرسنل این فرهنگسرا منعقد شد.

براساس این تفاهمنامه مقرر شد، در نخستین گام همکاری فرهنگی هنری فیما بین فرهنگسرای نیاوران و سفارت فنلاند نمایشگاهی در تیرماه ۱۴۰۰ از آثار آلوار آلتو معمار شهیر فنلاندی در این فرهنگسرای برگزار شود.

تاکید تهران - هلسینکی بر تقویت و گسترش تعاملات فرهنگی و هنری

این معمار برجسته در طول دوران ۷۸ ساله خود خدمات شایانی به معماری جهان ارائه داد. از وی در نقاط مختلف دنیا بناها و آثار ارزشمندی به جای مانده است. ارزش هنر و تخصص وی تا حدی بود که در کشور فنلاند دانشگاهی را به نام وی نامگذاری کردند.

به گزارش ایرنا،‌ هوگو آلوار هنریک آلتو (Hugo Alvar Henrik Aalto) متولد ۱۸۹۸ و از پیشگامان معماری مدرن بود. وی در۱۹۱۶ به دانشکده پلی‌تکنیک هلسینکی رفت و در ۱۹۲۱ فارغ‌التحصیل شد. او از شاگردان آرماس لینگرن و لارس سونک بود. وی مدت یک دهه در سراسر اسکاندیناوی، اروپای مرکزی و ایتالیا سفر کرد و مدت کوتاهی در دفتر برنامه‌ریزی نمایشگاه گوتنبرگ فعالیت داشت.

 آثار ارزشمند زیادی از وی در  کشور فنلاند و سایر نقاط اروپا و جهان باقی مانده است. علاوه بر آثار و بناهای معماری، طراحی مبلمان داخلی نیز از تخصص‌های دیگر وی بوده است. 

 از پروژه‌های مهمی که آلتو در ایران به طراحی آن پرداخت، طراحی موزه هنرهای معاصر شیراز بین سال‌های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۳ بود. این پروژه هرگز به مرحله ساخت نرسید. آلتو در ۱۹۷۶ در هلسینکی درگذشت.

درباره ی nbnbruop82594

مطلب پیشنهادی

شهردار: یکصد رشته صنایع دستی در کرمان آموزش داده می‌شود

به گزارش ایرنا ، سیدمهران عالم‌زاده  روز شنبه با اعلام این مطلب به رسانه ها …