ایوبی: سخنی از صنایع‌دستی در مناظره‌ها گفته نشد

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، حجت الله ایوبی عصر یکشنبه در مراسم گرامیدلشت روز جهانی صنایع‌دستی و تجلیل از پیشکسوتان هنرهای سنتی و حافظان سلامت گفت: از اینکه در این کشور اهالی صنایع دستی هم نیارمند مرهم باشند بایدتاسف خورد.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران ادامه داد: صنایع دستی بخشی از هویت ایران و ایرانی بخش از تاریخ و شناسنامه و زندگی ماست  نباید به گونه ای باشد که هنرمندان این حوزه احساس کنند زخمی و دردمند و نیازمند مرهم هستند.

ایوبی بر ضرورت تغییر رویکرد به حوزه صنایع در عالی ترین سطوح کشور تاکید کرد و افزود: این روزها مانند همه شما مناظره‌ها را نگاه کردم، انتظار داشتیم از فرهنگ، هنر، موسیقی، تئاتر و سینما سخنی مطرح شود؛ اما حتی از صنایع دستی هم که بی‌حاشیه‌ترین هنر این کشور است، هم سخنی مطرح نشد.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران با قدردانی از همه مدیران  حوزه صنایع‌دستی که برای اعتلای این حوزه رویا و آرزو و امید دارند، افزود: این مدیران حتما همیشه در کنار فعالان و هنرمندان باقی خواهند ماند.

وی افزود: صنایع دستی به عنوان کالای تزیینی و لوکس خانه ها نیست بلکه این آثار بخشی از هویت و تاریخ و فرهنگ ما ایرانی ها است و داشتن این آثار زندگی کردن با آنها آثار فراوان دیگری دارد که شاید از آن غافل هستیم. 

ایوبی یادآورشد: اگر زندگی ما باید ایرانی شکل بگیرد و  می گویند «نگران سبک زندگی ایرانی و اسلامی هستند» و خیلی ها هم تهاجم فرهنگ غربی نگران هستند، یکی از راه های درمان و پاسخ به این نگرانی صنایع دستی است.

فضای زندگی فرزندانمان را ایرانی طراحی کنیم

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران گفت: اگر نگران هستند باید توجه کنند که در خانه ای که گلیم، گبه، جاجیم و فرش باشد، قطعا موسیقی ایرانی همنشین خواهد بود و جایی برای موسیقی غربی باقی نمی ماند. زیرا همخوانی ندارد.

ایوبی توضیح داد که صنایع دستی سبک زندگی ما را می سازد ، سرانه مصرف موسیقی بیش از ١.۵ ساعت است، اگر می خواهیم این مصرف موسیقی ایرانی باشد باید فضای زندگی فرزندانمان را ایرانی طراحی کنیم.

وی گفت: وقتی معماری و هنر ایرانی ضمیر ناهوشیار و بخش وجودی ما شود؛ ذایقه و ذوق ما را شکل می دهند. فردی که در خانه ای به سبک ایرانی و فرش ایرانی زندگی می کند، ذوق و سلیقه اش ایرانی خواهد شد، حافظ و سعدی و مولانا وخیام را هم بهتر می فهمد.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران اظهار داشت: اگر معماری و جلوه های زندگی ما غیرایرانی یا بی معنا و بی هویت شود، رنگ ها تاریک و خاکستری شود و روح جان ما هم تاریک می‌شود؛ افرادی که با رنک سر و کار دارند اهل خشونت و جنگ نیستند.

وی با تاکید بر اینکه نشستن روی فرش دست‌بافت ایرانی تجمل گرایی نیست، افزود: برای آراستگی ذوق و سلیقه ایرانی باید به سمت هنر و صنایع دستی ایرانی حرکت کنیم؛ اگر به جای فرش ایرانی موکت غربی پهن کنیم رسماً در زندگی ما خبری از هنر نخواهد بود.

ایوبی با بیان اینکه ما ایرانیان قدمت هزار سال هنر کتاب داریم، ادامه داد: اگر در اتاق مدیران کشور از آثار هنرمندان بزرگ کشور وجود داشته باشد کتاب های نفیس و ارزشمند داشته باشند، رفتار و سبک مدیریت آنها دگرگون خواهد شد.

هنر، روش درمان است

ایوبی  گفت: در بسیاری از کشور ها معماران موظف شده اند در طراحی خود از مجسمه و صنایع دستی استفاده کنند تابلو طراحی کنند حتی کسانی که تابلو خریداری کند و به نمایش عمومی بگذارد از مالیات معاف است، در بیمارستان ها غربی نگارخانه نمایشگاه راه اندازی می کنند زیرا هنر یک روش درمان است و روح انسان‌ها را می‌سازد.

ایوبی یادآورشد که صنایع‌دستی برای تغذیه روح و جان ماست و این هنر شما هنرمندان و صنعتگران است. آثار هنرمندان صنایع‌دستی به مردم عشق و آرامش و صلح هدیه می دهد. آثار آنان در خانه ها و محل کار با مردم سخن می گوید. آنها روح فرد و روح جامعه را زیبا و لطیف می کنند.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران به اقتصاد فرهنگ و هنر اشاره کرد و توضیح داد صنایع دستی در اقتصاد هنر اثر بخش است ارزش صنایع دستی بجز ارزآوری سفیر فرهنگی و جان و تغذیه روح ماست و نباید آن را نادیده گرفت.

وی تاکید کرد: قانون حمایتی پشتیبانی از هنرمندان و فعالان صنایع دستی (قانون حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع دستی مصوب سال ۱۳۹۶) باید به‌درستی اجرا شود تا نگرانی اساتید و پیشکسوتان هنر و صنایع دستی رفع شود که بعد از آنها هنرشان و راهشان ادامه خواهد داشت.

ایوبی با تبریک روز جهانی صنایع‌دستی (٢٠ خرداد) و گرامیداشت یاد اساتید و هنرمندان پیشکسوت و  فقید، بیان کرد: اگر دنبال سبک زندگی ایرانی، ذایقه و فلسفه ایرانی و اسلامی در زندگی هستیم راهی جز راه هنرمندان و آثار آنها که تغذیه کنندگان روح و جان جامعه هستند، وجود ندارد.

درباره ی nbnbruop82594

مطلب پیشنهادی

شهردار: یکصد رشته صنایع دستی در کرمان آموزش داده می‌شود

به گزارش ایرنا ، سیدمهران عالم‌زاده  روز شنبه با اعلام این مطلب به رسانه ها …